Фінансовий прогноз стартапу

08.07.2020

Хвиля стартапів значно збільшилася після популяризації Success Stories підприємців, які вирішили покинути роботу на компанії та відкрити власні справи. Проте, що буде з їх проектами далі? Чи зможе нова компанія, яка була створена на ентузіазмі та бажанні займатися власною справою, втриматися на бізнес-арені та не припинити свою діяльність через два-три роки?

Перші помилки при рішенні створити стартап

Окрім емоційних злетів та віри у власну справу, що безперечно також важливо, потрібно підходити до питання й прагматично та створити бізнес-план. Перед втіленням ідеї варто оглянутися та проаналізувати, яка ситуація навколо, що може повпливати на бізнес та які прогнози доходів.

Перед створенням стартапу необхідно:

  1. Порахувати цільову аудиторію – де, як і за яких обставин люди готові купувати пропозицію, скільки їх.
  2. Проаналізувати нішу – скільки компаній вже пропонують цей товар, або подібний.
  3. Вивчити цінову політику – за яку суму ваша пропозиція буде актуальна.
  4. Встановити строк дії товару – наскільки часто його будуть купувати.

Розрахунки розходів стартапу

Невеликий бізнес так чи інакше потребує чітких прорахунків фінансових розходів. Варто враховувати всі витрати, які можливі в діяльності бізнесу. Для зручності розрахунків, витрати потрібно поділити на дві частини – капітальні та організаційні.

Капітальні витрати – разові або довгострокові витрати, в які входять закупівля обладнання, отримання ліцензії, навчання персоналу, резерв.

Організаційні – щомісячні, постійні витрати: заробітні плати, оренда, затратні матеріали, податки.

Як спрогнозувати продажі

Для того, щоб розуміти, скільки клієнтів приблизно може зацікавитися та купити продукт, необхідно змоделювати воронку продажів. Воронка продажів – схематична візуалізація шляху, який проходить покупець від знайомства з товаром до його придбання.

Реалізуючи новий бізнес, важко дати конкретні прогнози скільки людей зателефонує, напише в соц мережах, або залишить заявку на сайті. У такому випадку потрібно орієнтуватися на кінцевий показник, який планується виконати, та продумати стратегію. Наприклад, за місяць планується продати 30 одиниць товару. Приблизна конверсія, яку можна закладати на початку – 3%. Отже, необхідно, щоб на сайт відвідало 1000 людей.

Як спрогнозувати доходи

Без аналітики доходів розпочинати бізнес – це занадто ризиковане рішення. Проект повинен мати план, за яким він рухається, щоб в майбутньому він втримався на плаву. Прогноз доходів забезпечить розуміння, який об’єм реалізації необхідно виконувати щомісяця.

Формула прогнозу доходів

Для виявлення результату прогнозу доходів необхідно закласти початкову конверсію, щомісяця закласти коефіцієнт зростання та помножити на вартість товару. Наприклад, у початковому прогнозі продажів закладено 3% (30 одиниць товару), щомісячний приріст дорівнює +3% (30 одиниць товару), вартість одиниці товару складає 3000 грн.

Підрахунок піврічного доходу буде виглядати так:

формула доходів
Собівартість товару і прорахунок чистого доходу

У собівартість товару необхідно закладати не лише ціну на матеріали, але й його виробництво (послуги співробітників) та просування. Наприклад, матеріал коштує 1000 грн, робота персоналу на його виготовлення 400 грн, щомісячна реклама – 300 грн. Собівартість товару при ціні на продаж у 3000 складає 1700 грн.

Сума собівартості закладається паралельно з підрахунком піврічного доходу. За схемою вище, прогнозована кількість одиниць товару на піврічну реалізацію складає 630 одиниць собівартістю 1 071 000 грн. Чистий піврічний дохід складає – 819 000 грн.

Оцінка продуктивності стартапу

Склавши всі прорахунки, можливо вичислити, коли проект зможе приносити дохід вище нуля. Прорахунок чистого доходу, який описаний вище, розрахований на організаційні витрати. Коли чистий дохід з продажів, після оплати оренди, комунальних послуг та податків, буде залишатися – це продуктивний бізнес.

Прорахунок продуктивності бізнесу не можливий без пункту беззбитковості. Пункт беззбитковості – це сума, якої необхідно досягнути, щоб отримувати дохід вище 0. Термін, коли бізнес стане продуктивним можна прорахувати відповідно до формули доходів з організаційними витратами та собівартості товарів.

Інші новини