Системи EDI в логістиці? Як це працює

22.05.2020

Система EDI – це рішення, яке необхідне для обміну структурованими електронними повідомленнями між контрагентами для комерційної, фінансової та логістичної сфер діяльності. 

В ланцюгах поставок EDI-повідомлення є першочерговими в роздрібній та оптовій торгівлі, логістиці, фінансовій сфері, та ін. EDI допомагають безпечно, швидко та коректного обмінюватися даними. Електронний обмін даними не залежить від роботи кур’єрських служб, експедиторів, водіїв, працівників складу. Відправлення та прийом повідомлень відбувається миттєво. EDI допомагає посилити управління за поставками і прискорити рух фінансових коштів.

EDI в логістиці

У секторі логістики та ланцюгів постачання створена структура EDI для передачі даних про доставку. У 2019 році Міністерство інфраструктури України створило робочу групу з EDI-провайдерів для розробки рішення з обміну електронної товарно-транспортної накладної (ЕТТН). Отже UN/EDIFACT широко використовується як фактична структура даних для логістичних постачальників.

Як і в багатьох інших галузях, інформація є ключовою. Мало того, важлива також своєчасність цієї інформації. У логістичному транспортному секторі корінь інформації походить від вантажовідправника або початкового власника вантажу. 

Основні функції користувачів EDI в логістиці

Експортери або виробники можуть отримати замовлення на покупку від свого клієнта. Вони можуть використовувати систему EDI зі стандартами EDIFACT.

Експедитори готують транспортні документи, зокрема, рахунки-фактури, та надсилають для підготовки інструкції з доставки. Експедитори використовують системи EDI, щоб подати вантажний документ.

 

Митний брокер є посередником між митником та власниками вантажів або експедиторами. На них покладено подання спеціальних декларацій для будь-якого товару, який імпортується чи експортується в країну.

Отже, стандарти митних посередників EDIFACT також застосовуються до стандартів даних. Вони використовують стандарт CUSDEC (Митна декларація) для подання товарів-фактур, вартість вантажу, вага вантажу та репрезентативний тарифний код для митника.

Митники є одержувачами інформації, що передається митним брокером та експедитором. Вони використовують передану інформацію EDI для того, щоб проводити оцінки ризику перевезеного вантажу.

Потім митний офіцер встановлює, що вантаж відповідає запланованим вимогам імпорту та експорту державних установ. Після того, як всі вимоги щодо імпорту та експорту будуть виконані, митний працівник знову використовує стандарти CUSREC EDIFACT (митне реагування), щоб надіслати митним брокером повідомлення про митну відповідь.

 

Відповідь може бути: "CUSSACK" - митно підтверджена квитанція, або "CUSERR" - відповідь на митну помилку (відхилити).

Судноплавні агенти подають документи з доставкою операторам портів та митникам через стандарт EDI EDIFACT (CUSCAR), повідомлення митного вантажу.

Однак деякі транспортні агенти та його представники судноперевізники допускають інші форми інтеграції, що сприяє ще більш спрощеній передачі інформації.

UN / EDIFACT пропонує стандарти даних для:

 • Запити на бронювання
 • Підтвердження бронювання
 • Інструкції з доставки
 • Статус доставки
 • Перевірена валова маса
 • Оператори портів

Оператори порту - це ті, хто приймає судна. Незважаючи на те, що системи, які існують для кожної країни для передачі даних, різні, самі необхідні дані схожі в будь-якому типі портів. Інформація, про яку йдеться, може включати:

 • Вантажний маніфест
 • Список скидання
 • Замовлення на транспорт (вантажні перевезення)
 • Митний контроль (перевірка, збір)
 • Декларація небезпечних вантажів
 • Квитанція про обмін обладнання (EIR)

Які умови користування та переваги EDI?

Користування EDI не є безкоштовним, проте вартість послуг полягає не у самому процесі обміну е-документів, а більше за існуючу інфраструктуру, яка сприяє безпечній та надійній передачі даних EDI, а також для програмного забезпечення та FTP-клієнтів, які мають місце для інтерпретації даних UN/EDIFACT.

Загалом, вся логістична екосистема доручає приватним кліринговим центрам розміщувати центри очищення даних для передачі EDI. Крім того, ці приватні клірингові центри підтримують та захищають мережі з доданою вартістю (VAN), а також надають клієнтам програмне забезпечення для їх передачі даних FTP.

Інші новини